Tajlandia

 

Tajlandia – to kraj położony w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nizinny, od wschodu graniczący z Laosem i Kambodżą, na południu z Malezją i dalej z Birmą (Myanmarem), zajmuje niewiele więcej niż 1,5 obszaru naszego kraju, ale za to linia brzegowa jest prawie 4 razy dłuższa. Największa wyspa – to Phuket (542 km2), znajdująca się na Morzu Andamańskim, potem Ko Samui (280 km2) i dalej Phangan (168 km2) w Zatoce Tajlandzkiej. Językiem urzędowym jest tutaj tajski, stolica to Bangkok (po tajsku Krung Thep), waluta – bat (THB), religia w większej mierze – to buddyzm, głową państwa jest król Bhumibol Adulyadej, ruch samochodowy – lewostronny.

Tekst tytułu

W Tajlandii panuje głównie klimat zwrotnikowy monsunowy, jedynie na południu kraju – równikowy wilgotny. W związku z powyższym wyróżnia się 3 pory roku: gorąca i sucha (od marca do maja/czerwca, temp. ok 40C i więcej), ciepła i wilgotna (okres nasilenia się wiatrów monsunowych, od lipca do października, niewiele chłodniej, ale znacznie wzrasta wilgotność powietrza) oraz chłodna i sucha (od listopada do lutego, zdecydowanie mniej opadów, sporo słońca, ciepło). Znajdziemy tu różnorodne formy krajobrazu – warstwowe góry i zamknięte w ich obrębie rolnicze doliny, skaliste i porośnięte lasami wysepki, plantacje palmy kokosowej i kauczukowca, wapienne skały z tajemniczymi jaskiniami, wiecznozielone lasy, plaże… a może natrafimy nawet na wydobywców rubinów, szafirów czy diamentów, które ostatnimi czasy zwiększyły znaczenie na rynku krajowym i zagranicznym Tajlandii…Tajlandia – to kraj ludzi wolnych (dosłowne tłumaczenie nazwy państwa), życzliwych i otwartych, rodzinnych i wesołych – mimo różnorodnych ludów i odmiennych kultur.
Trzeba przestrzegać tu kilku zasad, podstawowe to: nigdy nie dotykać głowy Tajlandczyka, nie kierować też stopy w stronę Tajlandczyka, aby nie poczuł się urażony (np. kiedy się zakłada nogę na nogę, stopy uważane są w Tajlandii za nieczyste).

Ponieważ kraj jest samowystarczalny pod względem produkcji żywności – kuchnia tajlandzka jest bardzo dobra, z pewnością należy jej wypróbować! (np. takie pyszności jak: Panang Nua, Tom Yum Seafood, Masaman Kai, Kraprow Nua, Pla pad King, Tom Kha Kai, Larb Moo i inne :-))
Odwiedzających Tajlandię czeka podziwianie ciekawej i jakże odmiennej od naszej sztuki i architektury. Przyciągają uwagę tzw. „Waty„, a więc świątynie z klasztorami, w których mieszka ok. 300 tysięcy mnichów, także zdobione dachy z rzeźbieniami, odzwierciedlające człowieka – ptaka, figury i różnorodne pomniki Buddy, krużganki i inne.
Dlatego też polecamy spędzić kilka dni w Bangkoku (dla chętnych) po lub przed rejsem (często organizujemy kilkudniowy pobyt w znanym miejscu podczas dalekich rejsów, np. 11 dni żeglowania po Tajlandii i 3 dni w Bangkoku.
Oto atrakcje, które czekają na nas podczas żeglarskiej przygody z Phuket lub Langkawi:
Phang Nga – zatoka ze wspaniałymi, wapiennymi skałami, spektakularnymi widokami i tajemniczymi, wyżłobionymi przez wodę jaskiniami.
Jedna z tych jaskiń stała sie bardzo popularna za sprawą nakręconego tu filmu w 1974r. „Człowiek ze złotym pistoletem” z udziałem Jamesa Bonda, do której możemy podpłynąć pontonem (Koh Ping Kan – James Bond Island)
Sea Gypsea Village – to muzułmańska wioska, zbudowana całkowicie na palach w Ko Panyi, również ciekawe miejsce na północy Phang Nga (silne prądy i wysokie pływy!), warto zorganizować stąd wycieczkę lokalną łódką po mangrowcach, niezapomniane widoki.
Hong Island – wyspa z wewnętrznymi lagunami (o ciekawych nazwach: „Salon” i „Pokój dla nowożeńców” :-)) z naturalnymi stalaktytami i stalagmitami
Jeszcze inne ciekawe jaskinie znajdziemy na Koh Phanak

Rank Island – na tej wyspie, a dokładnie w Koh Rang Yai – można zobaczyć perłową farmę, jedną z najbardziej znanych i rozległych farm tego typu w południowej Tajlandii i podejrzeć uprawę perły. Istnieje również możliwość zakupu pereł różnej wielkości – w perłowym sklepie Racha Islands – wyspy znane głównie z doskonałych miejsc do nurkowania i snoorklowania. Poleca się kotwiczenie w zatoczce Ao Tawan Tok albo Ao Bungalow, a także Ao Siam, pozwalające na długie, romantyczne spacery. Racha Noi jest niezamieszkała i oferuje super nurkowania.Phuket – zachodnie wybrzeże oferuje aż 17 piaszczystych plaż, m.in. Karon Beach, Kata Beach, Patong Beach. Ta ostatnia jest najbardziej popularna i najlepiej rozwinięta na całym zachodnim wybrzeżu wyspy Puket, stanowi jej główny ośrodek turystyczny, można tu zrobić tanie zakupy i doświadczyć nocnego życia Tajlandczyków.
Similan Islands – to archipelag 9 wysp, stanowiących morski park narodowy, uznawane są za jedne z najlepszych miejsc nurkowych w Tajlandii – z wąwozami, tunelami, jaskiniami i koralowcami, żarłaczami białymi, tuńczykami, mantami, żółwiami i innymi morskimi stworzeniami.
Ko Tachai – szczyci się mianem jednej z najlepszych plaż w Tajlandii, można tu zorganizować BBQ w porozumieniu z lokalnymi władzami
Ko Surin – świetne miejsca do snoorklowania, mało turystów, atrakcyjna wioska cygańska do zobaczenia
Pomiędzy wyspami można liczyć na udane połowy ryb, których jest tu całe mnóstwo
Prowincja Krabi – piękne plaże, kotwicowiska, idealne miejsca do kąpieli i podziwiania podwodnego świata. Jedną z najbardziej turystycznych miejscowości w okolicy jest Ao Nang, skąd można zorganizować wycieczkę do miasta Krabi i wycieczkę do dżungli na słoniach, a także wybrać się na zakupy po miasteczku.
Ko Dam Hok i Ko Dam Kwan to ciekawe wyspy niedaleko Krabi z sand bank – piaszczystym przejściem pomiędzy wyspami, ale tylko podczas niskiej wody, ciekawe zjawisko, a zaraz obok jest znana Koh Kai(Chicken Island i faktycznie tak wygląda :-))
Dalej na południe znajdują się Phi Phi i Phi Phi Lee – raj, wyspy uważane są za najpiękniejsze na Morzu Andamańskim. W zatoce Maya Bay (Phi Phi Lee) można cieszyć się kąpielami i snoorklowaniem w krystalicznie czystej wodzie (to tutaj częściowo nakręcono film”The Beach” z Leonadro di Caprio w roli główne
Na Phi Phi polecamy kotwiczenie w takich zatokach jak: Ao Nui, Ao Yongasem (Monkey Beach),
Na Phi Phi Lee warto zatrzymać się w grocie Vikingów, Hong Pileh i w najsłynniejszej Maya Bay, a w okolicy warto zostać dłużej i zorganizować nurkowanie (mamy dojścia do baz nurkowych).
Lanta Island – wyspa usytuowana na zachodnim wybrzeżu Morza Andamańskiego pomiędzy Krabi i Phi Phi, z pięknymi białymi piaszczystymi plażami, rozciągniętymi z północy na południe, wspaniałymi krajobrazami. Znajduje się tam wiele małych zalesionych wysepek, a dookoła rafy koralowe i urozmaicone życie pod wodą.
Rok Island – wyspa składająca się z dwóch innych: Ko Rok Nai (wewnątrz) i Koh Rok Nok (na zewnątrz).-
Koh Rok Noi – to głównie strome klify i piękne plaże, krystalicznie czysta woda, rafy koralowe i skały.
Koh Rok Nok z kolei – to miękkie, białe, piaszczyste plaże i płytkie rafy koralowe na południowo – wschodnim i południowym brzegu, znane plaże to Hat Thalu i Had Man Sai, skąd oglądanie zachodzącego słońca jest niezapomniane.
Butang Islands – niedaleko Langkawi mało znane wyspy, gdzie zamiast tysiąca turystów – spotkamy rzesze małpek. Jedna z tych wysp – malutka Lipe – ma kształt bumeranga, gdzie znaleźć można kilka skuterów, ścieżki spacerowe, kilka sklepików, a przede wszystkim białe plaże o wymownych nazwach: Wschodu Słońca (Sunrise Beach), Zachodu Słońca (Sunset Beach) oraz Pattaya (Pattaya Beach)
Ko Phetra – mała i spokojna wyspa, której klify wznoszą się na wysokość 377 metrów, tutaj obowiązkowa kąpiel i snoorklowanie, a na noc polecamy postój przy Wyspach Lao Liang, które należą do Parku Narodowego Mu Ko Phetra.
Ko Muk –  to górzysta wyspa odwiedzana ze względu na niesamowitą Emerald Cave – Szmaragdową Jaskinię na zachodnim wybrzeżu, do której trzeba płynąć wpław z latarką przez ciemny osiemdziesięciometrowy tunel. Jaskinia prowadzi do cienistej doliny która skrywa piaszczystą plażę
Langkawi – to główna wyspa z archipelagu 104 wysp o tej samej nazwie, należące do Malezji ze stolicą Kedah. Tutaj znajduje się marina zaokrętowania w przypadku organizacji rejsów one way Langkawi – Phuket. Istnieje oczywiście możliwość rozpoczęcia i zakończenia rejsu w Langkawi, tutaj dookoła również znajdują się piękne tereny, m.in.:
– wysepka Pulau Tepur z małpkami, schodzącymi na wieczór z gór i białą, piaszczysta plażą
– plaże Pantai Cenang, Tanjung Rhu – jedne z najbardziej znanych w Langkawi, wiele tu dobrych restauracji i sklepików, możliwość zaprowiantowania, akwarium przy tej pierwszej
– na południu wyspa Dayang Bunting z naturalnym, największym w Langkawi jeziorem, osnutym legendami, tzw. „Jezioro brzemiennej Księżniczki” („Pregnant Princess Lake”), można się tu wykapać i spacerować po naturalnym rezerwacie
– Kuah – stolica państwa, z wieloma sklepami „duty free” i mariną tuż przed centrum
– Park naturalny Kilim (Kilim Geoforest Park) – to jakby wycieczka do innego świata, świata sprzed biliona lat, w którym znajduje się 100m2 wapiennych klifów wyrastających wprost z dzikich mangrowców. Można zejść do samego środka mangrowców na świeże owoce morza od rybaków z farm rybnych (znana restauracja na palach The Hole In the Wall, cumowanie na rzece Kilim)

Żeglujemy na komfortowym katamaranie Lagoon 400 z 2012 roku. Szczegóły jendostki znajdzisz tutaj

NRTERMIN REJSUPLANOWANA TRASACENAILOŚĆ DNIUWAGI
1 TAJ21.10 -04.11Phuket – Krabi – Phi Phi – Ko Lanta – Ko Muk – Ko Petra – Ko Rok – Ko Racha – Phuket1090 euro
14 dni rejsubrak miejsc

CENA PODANA W RUBRYCE POWYŻEJ ZAWIERA:

 • pobyt na jachcie w kabinie 2 – osobowej
 • usługi doświadczonego kapitana,
 • podstawowe szkolenie żeglarskie – dla chętnych
 • pościel, ręczniki dla wszystkich
 • ponton wraz z silnikiem zaburtowym,
 • sprzątanie po rejsie
 • pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności (wizy, transport, zwiedzanie),
 • opinię z rejsu honorowaną przez Polski Związek Żeglarski,
 • możliwość zdawania na międzynarodowy patent ISSA
 • ubezpieczenie NW na jachcie,
 • opłaty portowe pierwszego i ostatniego dnia rejsu

CENA NIE ZAWIERA:

  • ubezpieczenia KL i NW za granicą na lądzie (można się ubezpieczyć za naszym pośrednictwem w AXA
  • transportu na jacht (samolot, autobus do mariny, autokar – pomagamy w szukaniu i rezerwacji transportu),
  • wyżywienia, opłat portowych, wstepów do parków narodowych, paliwa do jachtu, doazdu na/z lotniska-   będą opłacane ze wspólnej kasy jachtowej ok 200 euro/osobę (składka jest rozliczana na koniec rejsu). Kapitan jest zwolniony z opłat.
  • kaucji 80 EUR/osobę (z czego 40 EUR zwrotne po bezawaryjnym przebiegu rejsu, pozostała kwota jest bezzwrotna, przeznaczona na ubezpieczenie kaucji)
  • wydatków na zwiedzanie, wstępu do muzeów i parków narodowych,
  • napojów alkoholowych oraz wydatków w restauracjach,
  • egzaminu i wystawienia certyfikatu ISSA (350 pln)
  • pobytu w Bangkoku (hotel ok. 300 – 500zł/pokój 2-osobowy/3 noce),
  • pomagamy zorganizować cały wyjazd => rejs + zwiedzanie Bangkoku => od początku do końca!

UWAGI:

 • podana trasa jest tylko prognozowana i zależy głównie od warunków atmosferycznych podczas rejsu. Dla nas liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo Wasze, nasze i Jachtu,
 • dla chętnych osób do kabiny 1-osobowej: 80% pełnej ceny rejsu
 • dla chętnych szkolenie na patent ISSA Yacht Crew => gratis w cenie rejsu
 • dla chętnych szkolenie na patent ISSA Inshore Skipper => 80 EUR
 • egzamin i patent issa: 350 zł
 • zaokrętowanie pierwszego dnia rejsu o 1800
 • wyokrętowanie załogi następuje ostatniego dnia do godziny 1000 zgodnie z planem zawartym powyżej w tabeli,

WARUNKI REZERWACJI MIEJSCA:

 • wypełnienie formularza zgłoszeniowego,
 • zaliczka płatna w ciągu 7 dni od momentu podpisania umowy – w wysokości 50% ceny rejsu,
 • pozostała kwota płatna najpóźniej na 4 tygodnie przed rejsem.

ZNIŻKI:

 • 5 % dla naszych klientów